Class Schedule

Monday


Classes scheduled for 7/3/2017
9:15 AM to 10:30 AM
Level 2
Satya
Julia Jonson
1:00 PM to 2:15 PM
Level 1
Satya
Bernie Isacovici
Bernie Isacovici is subbing for Carrie Temkin
4:00 PM to 5:05 PM
Level 1
Satya
Z Seva
Z Seva is subbing for Andrea Harris
5:15 PM to 6:15 PM
Level 2
Satya
Page Webb
6:20 PM to 7:35 PM
Level 1
Satya
Julia Jonson
6:30 PM to 7:45 PM
Yin Yoga
Santosha
Jill O'Brien
7:40 PM to 8:45 PM
Basics
Satya
Carrie Temkin

Tuesday


Classes scheduled for 6/27/2017
6:00 AM to 7:00 AM
Sunrise Yoga
Satya
Laura Mills
8:00 AM to 9:15 AM
Level 1
Santosha
Mary Schooley
9:15 AM to 10:30 AM
Level 1
Satya
Christine Stock
10:45 AM to 12:00 PM
Basics
Satya
Christine Stock
12:00 PM to 1:15 PM
Level 2-3
Santosha
Doug Slack
Doug Slack is subbing for Andrea Harris
1:00 PM to 2:15 PM
Level 1
Satya
Laura Mills
4:00 PM to 5:05 PM
Level 1
Satya
Laura Mills
5:00 PM to 6:00 PM
Meditation
Santosha
Susan Short
Susan Short is subbing for Thomas Tiernan
5:15 PM to 6:15 PM
Restorative Yoga
Satya
Brooke Cline
6:20 PM to 7:35 PM
Basics
Satya
Mara Campbell
6:30 PM to 7:45 PM
Kundalini
Santosha
Michelle Fiore
7:40 PM to 8:45 PM
Candlelight Flow
Satya
Lisa Devi

Wednesday


Classes scheduled for 6/28/2017
9:15 AM to 10:30 AM
Level 1-2
Satya
Page Webb
9:30 AM to 10:45 AM
Basics
Santosha
Nancy Nedland
10:45 AM to 12:00 PM
Gentle Basics
Satya
Bette Plass
1:00 PM to 2:15 PM
Level 1
Satya
Christine Stock
4:00 PM to 5:05 PM
Yin Yoga
Satya
Doug Slack
Doug Slack is subbing for Laura Knop
5:00 PM to 6:15 PM
Pre and Postnatal Yoga
Santosha
Patricia Lutz
5:15 PM to 6:15 PM
Level 2
Satya
Andrew Gurvey
6:20 PM to 7:35 PM
Level 1
Satya
Brooke Cline
6:30 PM to 7:45 PM
Level 2-3
Santosha
Doug Slack
Doug Slack is subbing for Jenny Guzon-Bae
7:40 PM to 8:45 PM
Basics
Satya
Patricia Lutz

Thursday


Classes scheduled for 6/29/2017
8:00 AM to 9:15 AM
Level 1
Satya
Mary Schooley
9:15 AM to 10:30 AM
Level 1
Satya
Mara Campbell
9:30 AM to 10:45 AM
Yin Yoga
Santosha
Christine Stock
10:45 AM to 12:00 PM
Basics
Satya
Jill O'Brien
1:00 PM to 2:15 PM
Level 1
Satya
Z Seva
4:00 PM to 5:05 PM
Warm Flow
Satya
Laura Knop
Laura Knop is subbing for Andrea Harris
5:15 PM to 6:15 PM
Restorative Yoga
Satya
Patricia Lutz
6:20 PM to 7:20 PM
Basics
Satya
Andrew Gurvey
6:30 PM to 7:45 PM
Kundalini
Santosha
Carol Crawford
7:40 PM to 8:45 PM
Level 2
Satya
Andrew Gurvey

Friday


Classes scheduled for 6/30/2017
9:15 AM to 10:30 AM
Level 1-2
Satya
Page Webb
9:30 AM to 10:45 AM
Yin Yoga
Santosha
Laura Knop
10:45 AM to 12:00 PM
Basics
Satya
Page Webb
1:00 PM to 2:00 PM
Basics
Satya
Laura Mills
4:30 PM to 5:45 PM
Level 1
Satya
Patricia Lutz
5:00 PM to 6:15 PM
Restorative Yoga and Meditation
Santosha
Susan Fackler
6:30 PM to 7:45 PM
Candlelight Flow
Satya
Kristin Campobasso

Saturday


Classes scheduled for 7/1/2017
4:30 AM to 7:00 AM
Kundalini Sadhana
Satya
Michelle Fiore
7:45 AM to 9:00 AM
Level 2-3
Satya
Mary Schooley
Mary Schooley is subbing for Andrea Harris
9:15 AM to 10:30 AM
Basics
Satya
Julia Jonson
10:00 AM to 11:15 AM
Pre and Postnatal Yoga
Santosha
Patricia Lutz
11:00 AM to 12:15 PM
Level 1
Satya
Mara Campbell
12:30 PM to 1:45 PM
Gentle Basics
Satya
Deb Ader

Sunday


Classes scheduled for 7/2/2017
7:45 AM to 9:15 AM
Level 2
Satya
Julia Jonson
Julia Jonson is subbing for Brooke Cline
8:00 AM to 9:15 AM
Kundalini
Santosha
Michelle Fiore
9:15 AM to 10:30 AM
Level 1
Satya
Julia Jonson
Julia Jonson is subbing for Brooke Cline
11:00 AM to 12:15 PM
Basics
Satya
Audrey Craddock
12:30 PM to 1:45 PM
Gentle Basics
Satya
Audrey Craddock
2:30 PM to 4:00 PM
Circle of Hope: Yoga to Transform Trauma
Satya
Patricia Lutz
4:30 PM to 5:45 PM
Level 1
Satya
Mary Schooley
Mary Schooley is subbing for Andrea Harris
4:30 PM to 5:45 PM
Kids Yoga
Santosha
Kim Dodson
6:00 PM to 7:15 PM
Restorative Yoga
Satya
Mary Schooley
Mediation