schedule2018-04-27T23:19:55+00:00

Monday


Classes scheduled for 10/15/2018
8:00 am to 9:05 am
All Levels
Satya
Doug Slack

9:15 am to 10:30 am
Level 2
Satya
Julia Jonson

10:45 am to 12:00 pm
Gentle Basics
Satya
Bette Plass

1:00 pm to 2:05 pm
Level 1
Satya
Carrie Temkin

4:00 pm to 5:05 pm
Level 1
Satya
Andrea Harris

5:15 pm to 6:15 pm
Level 2
Satya
Andrew Gurvey

6:30 pm to 7:45 pm
Level 1
Satya
Julia Jonson

6:30 pm to 7:45 pm
Yin Yoga
Santosha
Jill O'Brien

Tuesday


Classes scheduled for 10/16/2018
8:00 am to 9:05 am
Restorative & Gentle
Satya
Sarah Longfield

9:15 am to 10:30 am
Level 1
Satya
Christine Stock

9:30 am to 10:45 am
Gentle Basics
Santosha
Mary Mantilla

10:45 am to 12:00 pm
Basics
Satya
Christine Stock

12:00 pm to 1:15 pm
Level 2-3
Santosha
Andrea Harris

1:00 pm to 2:05 pm
Level 1
Satya
Laura Mills

4:00 pm to 5:05 pm
Level 1
Satya
Laura Mills

5:15 pm to 6:15 pm
Restorative Yoga
Satya
Stephanie Bersh
Stephanie Bersh is subbing for Mara Campbell

6:30 pm to 7:45 pm
Basics
Satya
Christine Stock
Christine Stock is subbing for Mara Campbell

6:30 pm to 7:45 pm
Kundalini
Santosha
Michelle Fiore

Wednesday


Classes scheduled for 10/17/2018
9:15 am to 10:30 am
Level 1-2
Satya
Mary Schooley

9:30 am to 10:45 am
Basics
Santosha
Stephanie Bersh

10:45 am to 12:00 pm
Gentle Basics
Satya
Bette Plass

1:00 pm to 2:15 pm
Level 1
Satya
Andrea Harris

4:00 pm to 5:05 pm
Gentle Basics
Satya
Mary Mantilla

5:00 pm to 6:15 pm
Pre/Postnatal Yoga
Santosha
Patricia Lutz

5:15 pm to 6:15 pm
Level 2
Satya
Andrew Gurvey

6:30 pm to 7:45 pm
Level 1
Satya
Brooke Cline

7:45 pm to 8:45 pm
Myofascial Release
Satya
Brooke Cline

Thursday


Classes scheduled for 10/18/2018
8:00 am to 9:05 am
All Levels
Satya
Sarah Longfield

9:00 am to 10:15 am
Yin Yoga
Santosha
Christine Stock

9:15 am to 10:30 am
Level 1
Satya
Mara Campbell

10:45 am to 12:00 pm
Basics
Satya
Jill O'Brien

1:00 pm to 2:05 pm
All Levels
Satya
Stephanie Rehor

4:00 pm to 5:05 pm
Warm Flow
Satya
Andrea Harris

5:00 pm to 6:05 pm
Intro to Kundalini
Santosha
Carol Crawford

5:15 pm to 6:15 pm
Restorative Yoga
Satya
Patricia Lutz

6:30 pm to 7:45 pm
Basics
Satya
Andrew Gurvey

7:45 pm to 8:45 pm
Candlelight Flow
Satya
Holly June Aronoff

Friday


Classes scheduled for 10/19/2018
9:15 am to 10:30 am
Level 1-2
Satya
Julia Jonson

10:45 am to 12:00 pm
Basics
Satya
Peg Cronin
Peg Cronin is subbing for Stephanie Bersh

1:00 pm to 2:05 pm
Basics
Satya
Laura Mills

4:30 pm to 5:45 pm
Level 1
Satya
Patricia Lutz

6:00 pm to 7:15 pm
Restore & Meditate
Satya
Susan Fackler

Saturday


Classes scheduled for 10/20/2018
4:30 am to 7:00 am
Kundalini Sadhana
Satya
Michelle Fiore

7:45 am to 9:00 am
Level 1-2
Satya
Andrea Harris

8:00 am to 9:05 am
Community Class
Santosha
Doug Slack

9:15 am to 10:30 am
Basics
Satya
Julia Jonson

11:00 am to 12:15 pm
Level 1
Satya
Mara Campbell

12:30 pm to 1:45 pm
Gentle Basics
Satya
Deb Ader

Sunday


Classes scheduled for 10/21/2018
7:45 am to 9:15 am
Level 2
Satya
Julia Jonson
Julia Jonson is subbing for Brooke Cline

8:00 am to 9:15 am
Kundalini
Santosha
Michelle Fiore

9:15 am to 10:30 am
Level 1
Satya
Julia Jonson
Julia Jonson is subbing for Brooke Cline

11:00 am to 12:15 pm
Basics
Satya
Audrey Craddock

12:30 pm to 1:45 pm
Gentle Basics
Satya
Stephanie Rehor

4:30 pm to 5:45 pm
Level 1
Satya
Andrea Harris

6:00 pm to 7:15 pm
Restorative Yoga
Satya
Mary Schooley